Без категорії

Синдром річниці 24 лютого: що це і як впоратися?

З наближенням 24 лютого, коли думки українців знову повертаються до початку повномасштабної війни, настає непростий етап у переживанні травматичного досвіду, що має назву синдром річниці.

Синдром річниці – це психологічний феномен, що являє собою сукупність тривожних почуттів, думок та/або спогадів, які можуть виникнути в річницю травматичної події або близько неї.     

Реакція на річницю може включати кілька днів або навіть тижнів тривоги, гніву, кошмарів, спогадів, депресії або страху. Людина може почуватися неспокійною, емоційно замкненою, мати проблеми зі сном, симптоми посттравматичного стресового розладу або навіть фізично занедужати.

Дослідження показують, що мозок людини зберігає болючі, сумні чи травматичні спогади, щоб в подальшому вона могла застерегти себе від травми або повторення чогось подібного.

На щастя, є речі, які ми можемо зробити, щоб подбати про себе, коли наближається річниця травматичної події:   

  1.  Подбайте про себе, проявляйте співчуття та турботу. Це може бути прогулянка, вправи на глибоке дихання, прослуховування музики та здорове харчування. Догляд за собою, підтримка та комфорт допоможуть вам пережити травму.
  2.  Обмежте контакти зі ЗМІ та соціальними мережами, відвідування сайтів новин в Інтернеті приблизно в цей час, перегляд телевізора, читання газет.
  3. Якщо ви відчуваєте, що вам важко, пам’ятайте, що вам не потрібно залишатися наодинці зі своїми спогадами. Поділіться своїми почуттями з іншими, хто пережив цю подію. Обговорення цього питання з членом родини або другом якому ви довіряєте, може бути чудовим способом опрацювати емоції та отримати підтримку.  
  4. Знайдіть спосіб висловити свої спогади та почуття, коли відчуваєте синдром річниці – робіть записи, ведіть про це щоденник або знайдіть творчі способи вираження своїх почуттів і внутрішніх переживань та ін.
  5. Здійсніть ритуали пам’яті: зробіть благодійний внесок у спільноту, відвідайте меморіал, візьміть участь у подіях, організованих вашою громадою, або самі зорганізуйте це.

Пам’ятайте, що це тимчасово. Реакція на річницю може бути дуже сильною, але мине протягом тижня або двох, і ви відчуєте себе легше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *